اپلیکیشن کاربردی برای پزشکان

۵ اپلیکیشن کاربردی برای پزشکان

اپلیکیشن ها این روزها به بخش جدایی ناپذیر از زندگی بیشتر انسان‌ها تبدیل شده‌اند. اغلب این اپلیکیشن ها برای سرگرمی هستند و تعداد دیگری هم در جهت رفع نیاز کاربران و ساده نمودن وظایف آن‌ها عمل می‌کنند. اپلیکیشن های پزشکی جزو مواردی هستند که کار پزشکان را ساده‌تر و هوشمندتر کرده‌اند و توانسته‌اند تاثیر زیادی در بهره‌وری و افزایش عملکرد پزشکان داشته باشند. با توجه به گستردگی این حوزه کاری، تعداد زیادی اپلیکیشن برای پزشکان طراحی و تولید شده است که هر کدام از آن‌ها به نحوی در جهت ارتقای دانش و عملکرد کاربرانشان فعالیت دارند. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی اپلیکیشن های کاربردی برای پزشکان بپردازیم و بدین جهت فرآیند انتخاب را برای شما عزیزان ساده‌تر نماییم.

در نظر داشته باشید که گروه نرم افزار های پزشکی می‌تواند بسیار گسترده و متنوع باشد و حتی محدود به یک تخصص ويژه مانند تخصص داخلی یا ارتوپدی باشد و لذا می‌توان گفت که هر برنامه‌ای برای جامعه هدف خود کاربردی است.

ما در این مقاله از سایت TechMD سعی کرده‌ایم تا با دیدی بی‌طرفانه، به معرفی و بررسی اپلیکیشن هایی بپردازیم که در بین جامعه آماری خود شناخته شده هستند و کارایی آن‌ها اثبات شده است. در نظر داشته باشید که ممکن است یک اپلیکیشن برای پزشکان یک حوزه کارایی داشته باشد و برای سایر پزشکان چندان سودمند نباشد.

اپلیکیشن های کاربردی برای پزشکان

همانگونه که اشاره کردیم حوزه کاری پزشکان بسیار گسترده بوده و مطالب و مفاهیم این علم نیز عموما بسیار زیاد و البته سنگین است‌. از طرفی این مفاهیم به‌صورت مداوم به روز می‌شوند و پزشکان می‌بایست به آخرین یافته‌های حوزه کاری خود دسترسی داشته باشند تا بدین طریق مناسب‌ترین راهکارها و درمان‌ها را برای درمانجویان تجویز کنند. همین موضوع سبب شده تا وظایف پزشکان دشوارتر و البته با اهمیت‌تر شود.

 اپلیکیشن ها می‌توانند تا حد زیادی این دشواری را کاهش دهند و همین مورد هم سبب شده تا در بین فعالان حوزه درمان و سلامت محبوب شوند. در نظر داشته باشید که هر مورد معرفی شده در این مقاله دارای مزیت‌هایی است که سبب شده تا آن اپلیکیشن برای پزشکان حوزه مرتبط خود کاربردی و مناسب باشد. ما در ادامه سعی کرده‌ایم تا لیستی از این اپلیکیشن ها که کارایی آن‌ها ثابت شده است را برای شما عزیزان ذکر کنیم.

اپلیکیشن Calculate by QxMD

Calculate-by-QxMD اپلیکیشن کاربردی پزشکی

Calculate by QxMD یک اپلیکیشن کاربردی برای پزشکان است که می‌تواند تا حد زیادی سرعت عمل آن‌ها را افزایش دهد. این برنامه شامل تعداد زیادی از فرمول‌های پزشکی و نسبت‌های پرکاربرد دارویی است که می‌تواند برای پزشکان مناسب باشد. در واقع این فرمول‌ها و نسبت‌ها بسیار پراکنده هستند که در کتب مختلفی آموزش داده شده‌اند. اما اپلیکیشن پزشکی Calculate by QxMD سعی کرده پرکاربردترین نسبت‌ها و فرمول‌ها را در خود جای دهد. بدین طریق پزشکان می‌توانند با وارد نمودن اطلاعاتی از درمانجو مانند سن، وزن و… میزان دفعات مصرف و دوز مصرفی دارو را به دست آورند. این موضوع سبب شده تا این اپلیکیشن برای پزشکان نقش شتابدهنده عملکرد را داشته باشد.

البته گروه توسعه دهنده این نرم افزار سعی کرده تا وبسایتی را هم برای ابزارهای خود راه‌اندازی کند که پزشکان می‌توانند با مراجعه به آن، محاسبات لازم را انجام دهند. اما بدیهی است که کارایی و البته سرعت عمل آن نسبت به اپلیکیشن بسیار کمتر خواهد بود. دلیل این امر دیتای آماده و البته آفلاین بودن ابزارها در اپلیکیشن است. از جمله معیارها و ابزارهای این نرم افزار می توان به نمره CHA2DS2-VASc، شاخص ACS (با شاخص خطر TIMA)، شاخص BMA و چندین و چند ابزار دیگر اشاره نمود که سبب شده این اپلیکیشن برای پزشکان کاربردی باشد. در نظر داشته باشید که این نرم افزار تنها نسخه‌های اندروید و IOS را دارد و برای سایر سیستم عامل‌ها می‌بایست به وبسایت این گروه مراجعه کرد.

اپلیکیشن پزشکی Micromedex Drug Info

Micromedex-Drug-Info

 Micromedex Drug Info را می‌توان جزو اپلیکیشن های کاربردی و محبوب برای پزشکان دانست. بدیهی است تعداد و توضیحات داروها در علم پزشکی بسیار زیاد بوده و بدین جهت به خاطر سپردن مواردی همچون تداخلات، دوز مصرفی، کاربرد و… برای پزشکان امری نسبتا دشوار است. بر همین مبنا نمی‌توان انتظار داشت که هر پزشکی به‌طور کامل این اطلاعات را بداند. در این حین وجود یک کتابچه یا اپلیکیشن برای پزشکان می‌تواند کمکی بسیار مناسب باشد. Micromedex Drug Info  همان کمک مناسب است. این برنامه در واقع یک دانشنامه‌ی جامع از اطلاعات دارویی بوده که توضیحات جامعی در مورد هر دارو و البته دوز مصرفی و عوارض آن ارائه داده است.

 از طرفی برای بیشتر داروها تداخلات مختلف و شرایط مصرف برای کودکان یا زنان باردار ذکر شده است. البته اپلیکیشن پزشکی Micromedex Drug Info  تنها محدود به اطلاعات دارویی نیست و مجموعه‌ای از آموزه‌های بالینی را هم در خود دارد و به همین جهت این اپلیکیشن برای پزشکان کاربردی است. البته این نرم افزار تنها برای سیستم عامل‌های اندروید و IOS منتشر شده است. از طرفی برای دسترسی به کلیه اطلاعات آن ملزم به پرداخت هزینه هستید.

اپلیکیشن NEJM This Week

NEJM-this-week اپلیکیشن کاربردی برای پزشکان

NEJM This Week را می‌توان یک اپلیکیشن برای پزشکان دانست که کمک می‌کند همواره به روز باشند. این نرم افزار در برگیرنده جدیدترین مقالات علمی است که در ژونال‌های مطرح دنیا چاپ شده‌اند. البته می‌توان گفت تعداد زیادی اپلیکیشن برای پزشکان وجود که چنین کارایی را دارند اما تفاوت بارزی که NEJM This Week با آن‌ها دارد، شیوه انتقال سریع مطالب است. این نرم افزار سعی کرده تا همواره خلاصه‌ای از مقالات را در اختیار کاربران قرار دهد. از طرفی امکان گوش دادن به فایل صوتی خلاصه‌ی مقالات هم وجود دارد که سرعت عمل را افزایش می‌دهد. این موضوع سبب می‌شود تا استفاده از این نرم افزار در بیشتر ساعت روز و حتی در زمان کشیک‌ها نیز مقدور باشد.

 این فاکتور سبب شده تا این اپلیکیشن برای پزشکان کاربردی باشد. البته این برنامه تنها بر روی محصولات شرکت اپل یعنی آیفون و آی‌پد قابل استفاده است. این گروه برای سایر کاربران وبسایت ویژه‌ای را راه اندازی کرده که به وسیله آن افراد می‌توانند خدمات مشابهی را دریافت کنند. از طرفی دیگر برای کاربران اندروید نیز اپلیکیشن های مشابهی تحت عنوان NEJM Knowledge+ IM Review‏ و NEJM Knowledge+ FM Review‏ منتشر شده است. در نظر داشته باشید که بهره‌مندی از خدمات کامل این اپلیکیشن نیازمند پرداخت هزینه است.

اپلیکیشن MEDWORK

اپلیکیشن کاربردی پزشکی medwork

MEDWORK ر ا می‌توان از دیگر اپلیکیشن های کاربردی برای پزشکان دانست. این اپلیکیشن ایرانی در واقع در برگیرنده امکاناتی است که در جهت ارتقای شغلی و نیازمندی پزشکان فعالیت می‌کند. در این نرم افزار یک لیست کامل از مراکز درمانی مختلف قرار داده شده که لیست نیازمندی‌ها و استخدامی‌های مرتبط با آن‌ها را در خود دارد. این نرم افزار را می‌توان اولین سامانه جامع ایرانی برای استخدامی و نیازمندی‌های حوزه سلامت و درمان دانست.

از طرفی دیگر این اپلیکیشن دارای بخش‌های مختلفی برای خرید و فروش کتاب‌های پزشکی است. این موضوع سبب شده تا این نرم افزار برای پزشکان کاملا کاربردی باشد. البته باید بدانید که مدت زمان زیادی از انتشار MEDWORK نمی‌گذرد و مانند گزینه‌های قبلی جامعه آماری بالایی ندارد. اما این نرم افزار پزشکی با توجه به مزایایی که دارد توانسته توجه کاربرانش را جلب و رشد مناسبی را تجربه کند و ما نیز بدین جهت آن را در لیست خود قرار داده‌ایم.

اپلیکیشن Prescription

اپلیکشین پزشکی نسخه

Prescription را می‌توان یک اپلیکیشن کاربردی برای پزشکان دانست که فرآیند تجویز دارو را برای آن‌ها ساده‌تر می‌کند. این اپلیکیشن ایرانی دارای مجموعه‌ای از نسخه‌های آماده شده است که برای بیماری‌های مختلفی تجویز شده‌اند. در این اپلیکیشن سعی شده تا در هر نسخه بهترین داروها با کمترین تداخلات و هزینه‌ها درج شود. از طرفی امکان جستجو در بین کلیه‌ی بیماری‌ها را دارید و می‌توانید اطلاعات کافی در مورد آن‌ها را مطالعه نمایید.

 در کنار این موارد ارجاعات لازم برای هر درمانجو، دوز مصرفی و آموزش نحوه مصرف به درمانجو، طبقه‌بندی مصرف برای افراد حامله و… هم به ویژگی‌های این نرم افزار افزوده شده و همین مورد عاملی بوده که این اپلیکیشن برای پزشکان کاربردی باشد. البته باید بدانید که این نرم افزار برای دو سیستم عامل اندروید و Ios در دسترس است. از طرفی استفاده از کلیه خدمات آن نیازمند پرداخت هزینه و خرید نسخه کامل است.